Batteri Sunwind Lithium Heat 200Ah 12V
I lager
Sunwind Lithium Heat 200At är ett litiumbatteri med heat-funktion, anpassat för laddning även vid minusgrader. Det har en kapacitet på 200 Ah och en urladdningsström på hela 200 ampere. Batteriet är designat med poler på sidan och en något lägre höjd, vilket gör det väl lämpat för montering under sätet i husbilen.
Det här batteriet lämpar sig lika väl för dig som vill ha ett litiumbatteri till solcellsanläggningen i fritidshuset eller i husbil/husvagn. Den låga vikten på endast 23 kg gör det dessutom lätt att bära med sig – oavsett om det är till stugan eller för att klara viktgränsen vid med husbilen!
- 
Kapacitet på hela 2560 Wh 
- 
Snabbladdning – låg internresistans ger effektiv laddning 
- 
Kan laddas även i minusgrader – värmefolien aktiveras automatiskt 
- 
Låg vikt – endast 23 kg gör det lätt att hantera 
- 
Låg höjd och poler på sidan – idealiskt för montering under sätet i husbilen 
- 
Integrerad Bluetooth – övervaka batteristatus via Sunwind-appen 
- 
Hög laddningsmottaglighet – även vid låg laddström, t.ex. från solceller 
- 
Inbyggt BMS (Battery Management System) – för säker drift och lång livslängd 
- 
Ger upp till 200 A kontinuerlig urladdning och 700 A i 3 sekunder 
 
 
Sunwind Lithium Heat 200Ah använder prismatiska LiFePO4-celler och är utrustat med en inbyggd värmefolie som aktiveras automatiskt när batteriet tar emot ström i kyla. Det möjliggör säker och effektiv laddning även vid temperaturer ner till -15 °C. Värmefolien drar 15 A och värmer batteriet till 0 °C på cirka 45 minuter, varefter full laddström tillåts. Kräver laddare med tillräcklig kapacitet för både värmefolien och laddströmmen.
Batteriet har integrerad Bluetooth-funktion, vilket gör att du kan övervaka spänning, kapacitet och strömförbrukning direkt i mobilen via Smartec-appen. Den inbyggda BMS:en skyddar batteriet mot överbelastning, djupurladdning och för hög laddström. Det klarar både höga och låga strömnivåer – perfekt för solcellsanläggningar med begränsad laddning under vinterhalvåret.
Med en kapacitet på 200 Ah och en vikt på endast 23 kg är detta batteri ett både plats- och viktbesparande alternativ jämfört med traditionella blybatterier. Litiumtekniken ger dessutom betydligt bättre utnyttjandegrad – upp till 50 % mer kapacitet vintertid och upp till 30 % mer under sommaren. 
Obs, batteriet är avsett för enskild användning och ska inte seriekopplas.
Frakt och villkor
Frakt
- Fri frakt vid leverans till någon av våra återförsäljare
- Fri frakt till DHL-ombud/terminal vid köp över 1500:-, annars 79:-
- Hemleverans till din dörr eller tomtgräns kostar 425:-
Retur och ångerrätt
- Du som kund har rätt att ångra ditt köp i enlighet med lagen om distansavtal. Meddela oss om du vill nyttja ångerrätten inom 14 dagar efter att du har mottagit varan.
- Om du har beställt varan till en av våra återförsäljare ska den lämnas tillbaka och återbetalas där. Har du beställt varan direkt från Sunwind ska den returneras till vårt lager.
Priser
- Alla priser är inkl moms
- "Tidigare pris" avser lägsta pris senaste 30 dagarna
 
             
             
             
             
             
            